ЦИЉЕВИ
Одгајивачки циљ за говедарство
Одгајивачки циљ за сименталску расу говеда је постизање максималних генетских вредности за економски важне особине, а у складу са екеномским ефектима генетског побољшања које је ова раса постигла у развијеним земљама.
Потребно је зауставити пад броја квалитетних приплодних грла, повећати матични запат за најмање 20%, као и побољшати производњу млека, млечне масти и протеина. За постизање ових циљева СТОЧАРСТВО Д.О.О. се определило за планско осемењавање матичног запата семеном европских бикова сименталске расе и увођење женског подматка у матични запат са високим генетским потенцијалом за млеко и месо.
Да бисмо дошли до одгајивачког циља морамо се и даље служити стандардним одгајивачким методама и мерама селекције које су прописане Законом о сточарству, а то су:
- Селекцијска смотра крава
- Линеарна оцена првотелки
- Контрола млечности крава
- Избор биковских мајки
- Перформанс тест бикова
- Биолошки тест бикова
- Прогени тест на млеко
- Прогени тест на биолошку грађу
- Прогени тест на месо
Одгајивачки циљ за овчарство
Величина матичног стада на подручју рада основне одгајивачке ораганизације СТОЧАРСТВО Д.О.О. веома је различита јер има већи број малих одгајивача са стадом од 20-30 оваца. Производни капацитети су одређени расом која је заступљена на овом подручју па тако подаци који су изнети показују да у наредном периду морамо радити на томе да се повећа телесна маса јагњади са 90 дана старости, што би ову производњу учинило рентабилнијом.
У циљу контроле продуктивности и тестирања оваца, а тиме и селекције, спроводе се следеће мере:
- Контрола телесне развијености оваца
- Контрола масе јагњади при рођењу
- Контрола масе јагњади са 30 дана
- Контрола масе јагњади са 60 дана
- Контрола масе јагњади са 90 дана
- Контрола масе оваца при стрижи
Поред контроле масе тела, при стрижи је неопходно контролисати и:
- 1. Мере екстеријера где су укључене:
- Висина гребена
- Висина леђа
- Висина крста
- Дубина груди
- Ширина груди
- Дужина трупа
- Ширина кукова
- Обим груди
- Обим бута
- Обим цеванице
- 2. Принос и квалитет вуне:
- Маса руна
- Рандман руна
- Висина прамена
У селекцији оваца оцењујемо квалитативне и квантитативне особине, где је, са економског гледишта, много важније наслеђивање квантитативних својстава (плодност, прираст, оквир тела, маса тела, маса руна). Зато је значајно да фармери заједно са основном одгајивачком организацијом ураде правилан избор приплодног овна.